Práva a povinnosti rybářské stráže – řešení přestupků rybářskou stráží

Činnost, oprávnění a povinnosti Rybářské stráže jsou upraveny v hlavě IV zákona o rybářství

Práva, ale i povinnosti rybářské stráže jsou uvedeny v ustanovení zákona o rybářství. Rybářská stráž má právo kontrolovat v rozsahu uvedeném v jejím služebním průkaze, například, zda je lovící k lovu oprávněn, zda má platný rybářský lístek, platnou povolenku na příslušný revír a zda obecně dodržuje předpisy pro řádný výkon rybářského práva. Znamená to, že od osoby lovící ryby, ale také vodní organizmy, může rybářská stráž žádat průkaz totožnosti, například občanský průkaz, cestovní pas, povolení k pobytu, řidičský průkaz apod., dále rybářský lístek a povolenku k lovu.

Práva a povinnosti rybářské stráže - řešení přestupků rybářskou stráží
Rybářská stráž v rybářském revíru je oprávněna:
Řešení přestupků rybářskou stráží:

Napomenutí (výtka) – za méně závažné porušení rybářských předpisů můžeme od rybářské stráže dostat výtku. Popisem události nám pak ještě může rybářská stráž zapsat do povolenky k lovu, jako dětem učitel do žákovské knížky:)

Uložení blokové pokuty – za nepředložení rybářského lístku a povolenky k lovu je rybářská stráž oprávněna uložit pokutu do výše 1.500 Kč, za ostatní přestupky (níže uvedené) může uložit pokutu až do 30.000 Kč. V blokové řízení na místě však lze uložit pokutu pouze do výše 1.000 Kč, v příkazním řízení do výše 5.000 Kč (viz § 13 odst. 2 zákona o přestupcích). Ten kdo pak neoprávněně chytá ryby, hrozí mu pokuta do 8 000 Kč i zákaz činnosti do 1 roku.

Zadržení povolenky k lovu – k tomuto opatření dochází ze závažného porušení rybářských předpisů, ale rovněž tak za opakované porušování těchto předpisů, méně závažným způsobem.

Možnost uložení blokové pokuty rybářskou stráží za „rybářské přestupky“ jak na chovných rybnících, tak i na rybářských revírech za tyto přestupky:.

Výše uvedený výčet přestupků je jen ilustrační a zdaleka nezahrnuje všechny přestupky, jichž se může rybář dopustit!

Postup rybářské stráže při zadržení povolenky k lovu:

Rybářská stráž při zjištění přestupku a následném zadržení povolenky k lovu, je povinna vyplnit formulář „Oznámení o přestupku proti rybářství“, kde zadokumentuje zjištěný skutek. Nejpozději do 5 pracovních dnů by měla doručit povolenku tomu, kdo ji vydal. Zároveň rybářská stráž odesílá oznámení o spáchání přestupku Obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož katastrálním území se rybářský revír nachází. Vyzvaná osoba je povinna dostavit se k jednání orgánu Obecního úřadu s rozšířenou působností.

Dalším krokem je projednání spáchaného skutku Dozorčí komisí v kárném řízení domovské MO ČRS, která rozhodne o výši trestu, o čemž Dozorčí komise v kárném řízení vydá rozhodnutí o výši trestu!